Projektas “Pakalimas”

Parašė namukas | 2016-10-24 20:47

Kaip laikas parodė daugelį trūkstamų dalykų prie namo galima nuveikti jau apsigyvenus jame, ir tie trūkumai daugiau mažiau tikrai gyventi netrukdo :). Ir dar tas privalumas, kai jau skubėti nebėra kur, bet vis tiek, jau norisi tos statybų pabaigos nors tu ką, ir kad tų nebaigtų dalykų kuo mažiau beliktų..:)

Vienas iš tokių nebaigtų ir pagaliau įvykdytų projektų - stogo pakalimas! Jo kvadratūra pagal namo projektą gavosi nemenka - apie 85-90m2. Tad net nebuvo svarstyti kiti variantai iš galimų medžiagų šiam etapui, tik kaip medinės dailylentės. Nors mediena yra natūrali medžiaga, po stogu ji bus įtakojama kuo mažiausiai saulės ir kritulių veiksnių, tad turėtų tarnauti gerai.

Dar vasaros pradžioje buvo parsigabentos eglinės dailylentės, kurias gavome gan gera kaina (4 eur +pvm), nes buvo pasirinkta pasiūlyta C klasės obliuota mediena (120×20x5400). Tad kaip maniau pradžioj, kad užteks 10m2 viršaus “ant broko”, buvo užsakyta per mažai. Vėliau paaiškėjo, kad plotas vis tik didesnis, plius gavosi atraižėlių, lentučių brokelio, visokios iškritusios šakelės, tai čia nuotraukoje dar ne visas reikiamų lentučių kiekis, dar apie 1/3 tiek buvo įsigyta vėliau:

Kartu buvo atvežtos ir maumedžio lentos būsimai terasai, matomos sukrautos dešinėje. Terasos rekonstrukcija ir įrengimas jau nusimato tik sekančiais metais. Iki šiol jau antri metai tenkinomės gan neprasta terasa sumeistrauta iš atlikusių senos nepanaudotos medienos 6cm storio lentų, kurios buvo susuktos tiesiog ant išlygintų palečių:

Visą naują medieną pirkome geromis kainomis ir tikrai rekomenduoju - Royal mediena Lentvaryje.

Ir, prasidėjo, atostogų ir savaitgalio “vojažas” - lentučių dažymas… Gavosi tikras dažymo cechas! Visas lentutes iš vidinės pusės impregnavau vienu sluoksniu pigesniu tvoroms skirtu impregnantu Ronseal. Jį galima purkšti, bet pasirinkau teptuką, kad nepritaškyti. O išorinei pusei kaip ir prieš tai šoninio pakalimo lentoms, buvo pasirinkti jau laiko patikrinti itin kokybiški Ronseal greito džiūvimo dažai-impregnantas.

Buvo dažoma dviem sluoksniais kiekviena lentutė. Dažai labai puikūs, išryškina medienos raštą, padengia tokia kaip ir plėvele-vašku visą medieną, nuo pat pradžių buvo pasirinktas pusiau matinis raudonmedžio atspalvis.

Dažymo procesas prasidėjęs vasarą, keliais etapais buvo pabaigtas jau bekalant lentutes rudenį:

Pirmiausia buvo dengiama pigesniu impregnantu, po maždaug 15 min. lentutės apverčiamos ir dengiama geroji pusė pirmuoju Ronseal dažų sluoksniu, maždaug po valandos dengiama antruoju sluoksniu. Kad veiksmas vyktų greičiau ir nereikėtų laukti, lentutės būdavo nusikeliamos į šalį, kol vienas sluoksnis džiūsta - dažomos kitos ir t.t.

Nuo visokių nepageidaujamų vabzdžių prie apkalant lentutėmis buvo užtempta ir “prišaudyta” juoda vėjo izoliacinė plėvelė, parduodama rulonais po 50m:

Visa lentučių pakala buvo susukta kokybiškais suomiškais varžtais.

Tamsios bronzinės spalvos varžtų galvutės nekrenta į akis tamsių lentučių fone, tačiau kaip pasirodė vėliau, sukant varžtai šiek tiek draskė minkštą medieną. Buvo bandyta sukti ir įgręžiant skylutę prieš tai, bet buvo tik blogiau. Išvada - prieš sukant nenusipirkti viso kiekio varžtų, o pasibandyti kelis skirtingus variantus. Tikimės, kad lentutės susuktos šiais varžtais tarnaus ilgai.

Visi pakalimo darbai su savadarbių pastolių įrengimu, dviejų patyrusių žmonių brigadai užtruko tik 10 darbo dienų. Patys net nemėgintume konkuruoti su jais, tą galima reziumuoti po jų atlikto darbo. Jaučiamės jiems dėkingi, nes visus darbus atliko ir įvykdė pagal mūsų išreikštus norus ir reikalavimus. Tad šioje vietoje buvo nuspręsta pataupyti savo sveikatą, o ne pinigus.

Dalinamės darbų nuotraukomis ir galutiniu vaizdu:

Reziumuojant, stogo pakalimo privalumai: užbaigtas namo fasado vaizdas, paukščiai nebegalės sukti lizdų ir pešioti šiltinimo medžiagų bei draskyti plėvelės, vabzdžiai nesiveis, vėjuotomis dienomis priešvėjinė plėvelė taip pat sužaidžia nemažą vaidmenį - neišpučiama šiluma iš namo ir tas viduje tikrai jaučiama. Pagaliau ateis eilė namo apšvietimo įrengimui po stogu. Beje dar beliks tik nudažyti sijas, bei įrengti balkoniuką su turėklu, šis darbelis palauks savo eilės kartu kaip ir nauja terasa :).

Rodyk draugams

Svajonių sodo link…

Parašė namukas | 2016-10-07 15:27

Ką gi, vasara ši buvo labai nedėkinga savo orais, nors nuo pavasario iki dabar buvo nuveikta išties nemažai, apie tai aprašysiu šiek tiek vėliau atskirai.

O štai vienas smagesnių įvykių reziumavusių vasaros pabaigą buvo tai, kad netikėtai gavau pasiūlymą iš savo draugų “Geltonojo karučio” kursų sudalyvauti “Garden style 2016″ kasmetinėje aplinkos dizaino konferencijoje, kuri man suteikė tiek daug informacijos apželdinimo tema, kad įkvėpimo tobulinti savo namų aplinką užeks dar ilgam! Atsirado tikrasis suvokimas ko dar trūksta mūsų kieme, ką aš norėčiau jame matyti, galų gale užuosti, jausti, ragauti…

Daug visko teko išgirsti, ir apie augalus, ir vynuogių auginimą! Таčiau viena iš labiausai patikusių “Garden style 2016″ konferencijos temų buvo apie spalvas, kokios augalų spalvos dera tarpusavyje o kiokios ne, kad nepadaryti sklype spalvų chaoso :). Beklausant paskaitą atėjo aiškus suvokimas, kad priklausiau tai kategorijai žmonių, kuriems augalus kažkas arba padovanojo, arba įsigijau atsitiktinai, nes ir “kiti” tokius augalus turi pasisodinę, reiškia ir “man tokių reikia” :). Sodinant augalus savo kieme, aišku kad, galvojau apie bendrą planą, kažką komponavau, bet tik ne apie spalvas… :)

Kažkaip atrodė, kad spalvos turi savaime visos tikti tarpusavyje, bet pasirodo, nevisuomet taip yra, ką puikiai atskleidė papasakojusi apie spalvų derinimo taisykles kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė: “Tie patys augalai, persodinti prie kitų spalvų augalų, gali sukurti lemiamą pokytį”.

Apie spalvų derinimo taisykles daugiau čia.

Labai džiaugiuosi, kad pagaliau kažką sužinojau apie vynuogių auginimą! Senokai svarsčiau kaip būtų puiku užsiauginti savų vynuogių! Apėmus euforijai, gan greit po konferencijos kaip tik gi vyko rudeninė Sodo augalų mugė, kuri vyksta kasmet netoli Botanikos sodo Kairėnuose, tai aš tiesiu taikiniu ten ir įsigijau dvi vynuogių veisles atsparias mūsų klimato sąlygoms, tai - Juodupė mėlynosios ir Palanga raudonosios vynuogių veislės.

Ilgokai galvojau, kur gi geriau jas sodinti, bet po konferencijoje išgirstų patarimų, pasirinkau saulėtąją pietų-pietvakarių pusę šalia tvoros, kur jos augdamos gautų saulės ištisą dieną ir būtų tarsi gyvatvorė. Galės laipioti sau tvora kiek norės arba priklausys nuo to kiek joms leisiu :). Buvo svarstytos ir kitos vietos, šalia terasos uždengiant jomis vieną šoną, bet dėl priežiūros ir auginimo šioje vietoje būtų per daug sudėtinga jas prižiūrėti.

Ir jau pasodintos:

Taigi, nors ši vieta pas mus gan vėjuota, bet kaip man paaiškino mugėje, svarbu, kad nebūtų skersvėjų!

Na, ir vis tik labai gerai kad konferencijoje gavau visą instrukciją, kaip jas sodinti, genėti ir prižiūrėti pirmais, antrais ir kitais metais. Dabar gi pasodinus beliks tik keletą metelių sulaukti kol užderės bent kelios pirmosios vynuogių kekės :)

Sodo mugėje įsigijau dar keletą augalų, pratęsiau trešnių sodinukų liniją, priekinėje namo dalyje esančiai klombai parinkau taip pat keletą “olandiškos bangos” augalų su smilgom, kurie kol kas atsidūrė laikinuose vazonuose, kol nebaigti visi apdailos darbai, kurie jau sparčiai juda į pabaigą ir bus galima apibendrinti kas gi buvo padaryta šią vasarą..

Ir kaip gi be tulpių, narcizų ir dekoratyvinių česnakų svogūnelių, kuriuos mugėje įsigijau ir jau planuoju neužilgo nugramzdinti visus į žemę, parenkant žinoma, dabar jau atidžiau jiems tinkamą vietą. Nekantrauju kai pavasarį sklypas sužydės dar gausesniais žiedais! :).

Apibendrinant, “Garden Style 2016″ konferencijoje išdėstytos ir pristatytos visos temos buvo pateiktos tikrai į dešimtuką, viskas aišku, nuoseklu ir pateikta “skaniai”, su daug žaidimų, kas skatino nuolat veikti ir klausytis.

Jei kam bus įdomu, apie įvykusią konferenciją, įkvepiančius lektorių pranešimus ir kitus patarimus sodo dizaino, augalų auginimo ir komponavimo juos tarpusavyje, galite trumpai pasiskaityti “čia”, arba  bent sykį ryžtis ir sudalyvauti pasirinktuose “Geltonojo karučio” apželdinimo kursuose . O kas naudinga būtent jums tikrai ten atsirinksite ir sudalyvavę nepasigailėsite. Bent jau man praeitų metų lankyti kursai ir ši konferencija tikrai įkvėpė veikti kažką naujo savo kieme.

Visiems rekomenduoju visada prieš planuojant naujojo sklypo augalų išdėstymą, komponavimą, dizainą ir apie pačius augalus ir jų priežiūrą visuomet pasitarti su tai išmanančiais specialistais! Sėkmės!

Rodyk draugams