Daugiausiai vertas pagyrų, nes yra tikrai labai patogus - suomiškas darbo įrankis Fiskar! Be jo kaip be rankų! Neįsivaizduoju kito tokio ar geresnio grėblio už jį (nemokama reklama). Šitiek sklypo ploto reikia apdirbti aplink namą! O sklypas nėra visai mažiukas ne kokie 6 arai, o reiktų dauginti beveik iš trijų, tai kai pradedi darbuotis viso labo tik dviem rankytėm, o reikia viską sugrėbti, išlyginti, išpurent, akmenis, piktžoles išrinkti tikrai tai nepamainomas įrankis šis grėblys. Kuom jis ypatingas paklausite. O gi lengvas pats daiktas, ilgas kotas, plati “dantų” eilė ir reikiamo dydžio tie “dantys”, kita pusė dar pritaikyta išlyginimui. Siūlau nepagailėti 60-90 Lt (universalus grėblys grėbimui, lapų surinkimui) ir visiems kam reikia sugrėbt-išlygint didelius plotus rekomenduoju va tokį pat kaip čia mano pagalbininką:

Šio grėblio kotas lengvai nuimamas ir antgalį pagal poreikį bus galima dėti ir kitą, ypač kai laukia ne tik landšafto sukūrimo, sodo įrengimo, bet ir daržo reikalai :) O kaip teisingai įsirengti sodą, daržą ir jį prižiūrėti labai pagelbėjo kitas “įrankis” - “Geltono karučio” kursai kuriuos organizuoja Lina.

Teko sudalyvaut net dviejuose kursuose “Modernus sodas ir daržas” bei “Sodybos apželdinimas” . Šie kursai pasitaikė reikiamu metu, kai aktualūs šie klausimai realybėje, čia ir dabar :). Tikrai labai pravartu visiems naujakuriams ir turintiems mažai patirties sodo įsirengime paklausyti tokius kursus, ypač kai juos praveda turinti daug žinių ir negailinti patarimų apželdinimo klausimais lektorė Ingė Auželienė. Klausimų jai turėjau tikrai daug, o dar daugiau nei tikėjausi išgirdau iš jos lūpų. Pavyzdžiui kaip reikėtų teisingai pasodinti medį, krūmą, kad jis prigytų ir augtų gerai, o neskurstų, kad sodinant nereikia užversti žemėmis jo kaklelio ir nepasodinti per giliai. Kaip turi atrodyti sveiko augalo šaknys - tas labai aktualu renkantis augalus, pvz. mugėje ar šiaip kokioj prekyvietėj augalai kartais jau būna pažeisti, padžiūvusiom šaknim ir tikimybės kad parsivežus medį iš mugės, namie pasodinus jis prigis - mažai.

Aišku ne viską, bet tikrai daug sužinojau ką su kuo sodinti greta, kaip komponuoti, kokie augalai ar kokios daržovės tinka sodinti šalia viena kitos, kaip kompostuoti, kas tinkama kompostui, kaip mulčiuoti augalus, koks tinkamas mulčias po krūmais, medžiais,.. koks augalas bijo kaitros, o kuris ne, ir daug labai kitų klausimų…  Supratau kaip teisingiau planuoti savo sklypą, kokius augalus reikėtų sodinti skirtingose namo zonose, ypač paradinėje namo pusėje, kuri neturėtų būti perkrauta augalais, ko labiausiai ir nenorėčiau, kad neatrodytų kažkoks balaganas iš augalų…

Dar tapo aišku kokį žemės mišinį naudoti sodinant skirtingus augalus, koks turi būti gruntas skirtingiems augalams ir kaip jis turi būti paruošiamas. Jei priemolis, reikia maišyti su durpėmis, jei atveštinės kokios tai durpės, o dar kastos iš kokio prūdo, tai jas reikia maišyti su pastovėjusiu juodžemiu ir panašiai , nes vien tik toj durpėj niekas tada neaaugs, bus per rūgšti žemė. Tai gavau kaip sakoma gerą “vitaminų dozę” - tiek daug visko sužinojau, kad dabar jau netrukus ruošiuosi kai ką pamažu ir pritaikyti savo sklype “step by step” :)…

Patirties pasisėmus galima vėl kibti į darbus. Kitais metais norisi kad sklypas jau žaliuotų žaliu kilimu, o ne vien plika  piktžolėm apžėlusi žemė su grumstais, kuri jau labai nusibodo po ilgojo statybų laikotarpio.

Taip atrodė sklypas po paskutinio sklypo suformavimo su traktoriumi:

Tuomet po kurio laiko pagaliau įkalbėjau kaimyną, kad visą sklypą suartų su freza, kuri susmulkina visas žolių šaknis, grumstus ir išpurena visą žemę. Tuo pačiu ta freza pakelia daugumą akmenų į paviršių, kuriuos reikia išrinkti-sugrėbti. Išrinkus visa tai kad neliktų duobučių reikėjo palyginti su nuolydžiais ir suvoluoti. Lyginau pradžioj su lenta, bet vėliau mečiau šį reikalą nes labai jau nelengva ir darbavaus vien su minėtu grėbliu. Supratau kodėl taip brangiai kainuoja žemės darbai, nes jie pareikalauja labai daug ištvermės ir fizinių jėgų.

Taip atrodė jau po visų minėtų aukščiau įdėtų pastangų:

Vėliau teko voluoti va tokiu kaimyno paskolintu sunkiu savadarbiu volu:

Štai paradinėj pusėj jau pasėta žolytė, piktžolės vis vien lenda pirmiausiai:

Po dviejų savaičių sudygusi žolytė stiebiasi į viršų:

Šitoj pusėj ant suplakto priemolio grunto paskleidžiau plonai juodžemio, pamaniau kad sėkla geriau sudygs, ir pasėjus sėklą dar su grėbliu sugrėbliavau, kad sėkla giliau įlystų. Kitoj namo pusėj juodžemio jau nepyliau - mažiau darbo :), tik išlyginau suformavau žemę, suvolavau, tada vėl sugrėbliavau-pašiaušiau žemės paviršių į kurį pasklaidžiau sėklas ir tuomet dar kartą su volu praėjau. Žiūrėsim kur geriau žolė suaugs, nors viena pusė pietinė, kita šiaurinė, bet pasirinkau vieną sėklą Ornamental, ji atsparesnė daugiau kaitrai ir rečiau reikės pjauti nei kokią Sport rūšies būtume rinkęsi.

Šiaip kursuose rekomendavo rinktis vienos rūšies sėklą visam sklypui, kad paskui nebūtų tamsesnių-šviesesnių žalių plėmų visam sklypo plote… Ir jei reikėtų kada atsėti išplikusius plotus (pašąlusius po žiemos), taip pat reikia turėt tos pačios rūšies sėklos, arba atsimint pavadinimą kokį pirkot, kad būtų galima atsėt ta pačia rūšim.

Taip atrodo po savaitės - vos vos žalsvas žemės paviršius jau išduoda, kad žolytė pradeda dygti:

Piktžolių visų neišrausi, jos labiau kol kas matosi :)…

Sklypas yra nevienodo lygio, su reljefu, kai kur pakilimai nusileidimai, tai pernelyg labai ir nesistengiau jo išlyginti. Kaimyno sklypas su perėjimu, aukščiau, jis vėliau lyginsis pagal mūsų suformuotą lygį, nors kalvelės apie medžius išliks, taip dar įdomiau. O mums svarbu dabar kad vanduo eitų tolyn nuo namo ar nesikauptų vienoj vietoj, todėl dariau nežymius nuolydžius į skirtingus kraštus. Nulyginta su grėbliu žemė prastovėjo gal mėnesį, mat laukiau kol sudygs piktžolės, tada ruošiaus jas nupurkšti Roundap. Nupurškus reikia palaukti bent dvi savaites kol žolės paruduos ir sunyks, o tada jau galime sėti žolytę. Taip ir buvo, silpnesnės žolės (visokios balandos) nurudavo, nudžiūvo vėliau tik sugrėbiau ir nieko neliko. Viskas būtų gerai, tik tarp tų piktžolių sklype dygsta labai daug krienų.. O čia tai jau piktžolių piktžolė! Praktiškai ją labai sudėtinga išguiti iš sklypo. Naikinom juos išraudami, iškasdami, deja dar freza jas pasmulkino ir oh kiek jų sudygo…, bet krieno šaknų ir neįmanoma visų iškasti, senos šaknys siekia iki 2-3metrų gylio. Beje, kursų metu sužinojau, kad gal dar yra variantas krienus išnaikinti purškiant juos sumaišius Roundap 3-gubą dozę+MCPA ir kartoti po kelis sykius, plius ir reguliariai pjaunant veją jų turėtų apmažėt… Tik reik atsargiai tą daryt kad neišnaikint ką tik pasėtos žolytės, geriau tiesiog tepti krienų lapus tuo mišiniu.

Štai kiek daug tų krienų matosi fone sparčiai kelia galvas aukštyn:

Sklypo pakraštį palei akmenis planuoju apsodinti pušelėmis, iš vieno medelyno Molėtų g. nusipirkau ir pradėjau sodinti keletą kalninių ir keletą juodųjų pušelių:

Kalninės pušaitės:

O čia juodosios pušaitės, kurios užaugusios labiau užstos pageidaujamą sklypo kampą.

Dar pasodinau keletą krūmelių. Čia forzitija, kur pavasarį puošia sklypus geltonais žiedeliais, pasodinau jų keliose vietose, dabar jų žali lapeliai:

Sedula, puošianti baltais lapų krašteliais visus metus, pirkau iš vieno augalų prekeivio atvykusio iš Vievio. Dabar jau sedula ruošiasi mesti greit lapus, nuraudo, vis tik artinasi tikrasis ruduo:

Kaulenis - užsiveistas nuo kelių mažų daigelių iš vienos kaimynės:

Ir ūgtelėjusi persodinta mano Conica:

Dar iš to prekeivio pirkau puskiparisį ir dekoratyvinį gluosniuką, pastarasis dar laukia savo nuolatinės vietos, ruošiuosi jį pasodinti šalia būsimo dekoratyvinio prūdelio.

O šitą Magnolijos krūmą įsigijau ermitaže su gera nuolaida, pasodinau užuovėjoj prie pat įėjimo. Kai pasodinau ji sparčiai ėmė regzti pumpurus ir žydėti, reiškia prigijo, pasodinant iškasiau nemažą duobę ir gruntą su durpėm sumaišiau, kaip vėliau ir pušelėm ir ant viršaus durpių papyliau. Pasirodo Magnolijos gali du kart pražysti per metus, smagu…

Toliau laukia daržiuko įrengimo darbai, kur ruošiuosi pritaikyti iš kursų sukauptas naudingas žinias :). Ta proga užsivežėm juodžemio. Pastarasis matyt kastas kažkur nuo prūdo, nes buvo vietomis permirkęs, vietomis sausas, bet sliekų matėsi, tai reiškia turėtų būti nebloga žemė. Tai ją reikės paskleisti būsimoj daržiuko vietoje, pasiruošiant iš rudens, kad kitais metais jau būtų galima kažką užsiauginti, nors ir po nedaug bet savo, ekologiškai :).

O paskutinis įvykis - sutvarkyta visa lietaus sistema. Prisukti visi Wavin Kanion lietvamzdžiai.

Keliose vietose lietvamzdžiai buvo prisukti jau iš praeito rudens:

Palei namo perimetrą per keletą savaitgalių  palengva darbuojantis buvo atkastas nuo pamato smėlis, patiesta drenažinė membrana “korys”:

Tuomet buvo patiesti 110 wavin nuotekų vamzdžiai su nuolydžiu per 1m 1-2cm, patrombuojamas ir užkasamas smėlis:

Sistema padaryta labai hermetiškai, tarp lietvamzdžio ir nuotekų vamzdžio įdėta surasta senukuose reikiamo dydžio guminė tarpinė. Tai hermetiškumas jau buvo patikrintas 100 proc. Kadangi darbas buvo atliekamas niekam smarkiai nevejant, o pasitaikė visokių orų ir tekdavo pabaigus vieną namo pusę vamzdyną laikinai išsivesti į sklypo išorę, tad sistemoj būdavo užpildyta pilna lietaus vandens, bet pamatas niekur nesušlapo :).

Kai jau visi vamzdžiai aplink namą buvo sukloti ir nutiesti, buvo pasamdytas mini ekskavatorius. Reikėjo nuvesti vandenį tolyn nuo namo, ir tas atstumas pasidarė nemenkas. Nors nuolydis nuo mūsų sklypo prasideda ir čia pat, bet reikėjo iškasti net apie 60 metrų tranšėją, nes sklypo reljefas šitoj pusėj yra aukščiau, reiškia kast reikėjo giliau, o traktoristas labai jau stengėsi gerą nuolydį padaryt:

tranšėja užsisuka ir nueina tolyn palei keliuką:

Čia prie namo sujungti vamzdžiai:

sujungus keletą vamzdžių išleistas vanduo subėgo į tranšėją:

Vamzdžių prireikė nemažai, porą sykių teko lėkt iki parduotuvės, nes apsiskaičiavom ir vis nupirkdavom per mažai.

Tuo pačiu išvedžiojom ir laistymui skirtą vamzdį, išvedžiojom skirtinguose sklypo kampuose. Vėliau jau neberėikės rausti sklypo ir turėti kur nori vandens. Čia prie gręžinio jie visi sueina, traktoriukas rausia mano jau išlygintą vietą:

Netrukus čia irgi bus pasėta žolytė, o mėlynas vamzdis nebekyšos taip aukštai iš žemės…

Dar palei sklypo kraštą kairėje bus įkastas drenažinis vamzdis su geotekstile, kad toj vietoj nemirktų žolė, nes kaip sakiau, sklype yra nuolydžiai ir labai svarbu, kad nestovėtų balos kur nėra nubėgimo. O tą drenažinį vamzdį nuvedėme iki to paties 110 vamzdžio, kuris buvo patiestas bendroje tranšėjoje. Panašų veiksmą su vandens nubėgimu atlikome ir su būsimu prūdeliu. Nes siautusios liūtys anksčiau parodė kaip per kelias valandas ta bala prisikaupė vos per keletą valandų. Tad norint turėtį gražų prūdelį jam yra būtinas ne tik vandens padavimas bet ir nubėgimas…

Štai kaip atrodė prisipildžiusi mūsų “bala”, kurią teko išpumpuoti tuom kart, kad neužtvindytų sklypo:

Prūdelio projektu žadam užsiimti jau tik sekančiais metais…

O čia vieną dieną sulaukėm varliaujančio “svečio” :):

Žolytė stiebiasi į viršų, jau neužilgo reikės pagalvoti ir apie žoliapjovę:

O dar laukia išties daug darbų ne tik sklype, bet ir pačiam name.

Vasarėlė baigės, lysim į vidų…

Patiko (0)

Rodyk draugams